Module 02 Discussion – Interpreting Managerial Reports

| October 30, 2015

For the past 2 years, 3 companies have dominated the high protein sports bar industry holding a combined 80% of the market. Rocket Sports currently ranks second in the market. Its management is considering introducing a new Heatr line of winter protein bars utilizing a groundbreaking new protein form. Rocket Sports produces the bars in a single department and all materials are added at the beginning of the process. As corporate cost accountant you have developed the following cost of production information for the Heatr line.

WIP Inventory: Units Costs
January 1 (50% complete) 2200
Direct Materials $2080
Conversion Costs $620
December 31 (60% Complete) 2000
Direct Materials $1880
Units Started during the year 458500
Materials added 430990
Conversion added 229400

Selling and administrative costs are $1.60 per unit. Each of Rocket Sports’ main competitors is selling a protein bar. Company X sells its bar for $4.10 and Company Y sells its bar for $4.05. Rocket Sports tries to earn a profit of 20% of the unit cost.

What factors must Rocket Sports consider in setting their price?
Using the average costing method what is the cost per unit?
Recommend and defend a unit selling price range for the Heatr protein bars.
Please make your initial post by midweek, and respond to at least one other student’s post by the end of the week. Please check the Course Calendar for specific due dates.

Get a 5 % discount on an order above $ 150
Use the following coupon code :
2020Discount
finance 1000 - 1500 words
Homework Solutions

Category: Homework Help

Our Services:
Order a customized paper today!
Open chat
Hello, we are here to help with your assignments