how much is nile rsquo s cost of goods sold for the sale on april 14 559709

Assume Nile.com began April with 14 units of inventory that cost a total of $266. During April, Nile purchased and sold goods as follows:

Apr 8

Purchase

42 units @ $20

14

Sale

35 units @ $40

22

Purchase

28 units @ $22

27

Sale

42 units @ $40

Under the FIFO inventory method, how much is Nile’s cost of goods sold for the sale on April 14?

a. $1,106

b. $686

c. $1,400

d. $700

Submit a Comment