Daniel LLC

| June 23, 2015

Daniel LLC incurred the following cost in the month of October:

Material $55,000

Labor $46,000

Factory Overhead $23,000

There was no beginning inventory. Ending work in process was 10,000 units at 50 percent complete. 15,000 units were completed and transferred out.

Prepare a cost of production summary for the month, assuming Daniel uses the average cost method of process costing.

.Consider the following cost of production summary for Carrigan Products for May:

Carrigan Products

Cost of Production Summary

For the Month Ended May 31, 20

Cost of work in process, beginning of month:

Materials $8,200

Labor 5,500

Factory overhead 2,000 $15,700

Cost of production for month:

Materials $24,000

Labor 17,600

Factory overhead 16,900 58,500

Total costs to be accounted for $74,200

Unit output for month:

Finished and transferred to finished goods 2,000

Equivalent units of work in process,

end of month (1,000 units, 80% completed) 800

Total equivalent production 2,800

Unit cost for month:

Materials [($8,200 + $24,000) ÷ 2,800] $11.50

Labor [($5,500 + $17,600) ÷ 2,800] 8.25

Factory overhead [($2,000 + $16,900) ÷ 2,800] 6.75

Total $26.50

Inventory costs:

Cost of goods finished and transferred to

finished goods during month: (

Cost of work in process, end of month:

Total production costs accounted for $74,200

  1. Prepare the journal entries to record the production activity.
  2. Prepare the Statement of Cost of Goods Manufactured for May
  3. Howard Corporation has two production departments. Curing has 12,000 units in process at the beginning of the period, three-fourths complete. During the period, 45,000 units were received from Crushing, 48,000 units were transferred to Finished Goods, and 9,000 units were in process at the end of the period, 2/3 complete. Cost information was as follows:

Cost of beginning work in process:

Cost in Crushing $21,640

Cost in Curing:

Materials 8,810

Labor 1,190

Factory overhead 2,420

Costs during the month:

Cost of goods received from Crushing $ 85,520

Cost in Curing:

Materials 53,830

Labor 10,690

Factory overhead 17,560

Total costs to be accounted for $201,660

  1. Determine the unit cost for the month in Curing.
  2. Determine the total cost of the products transferred to finished goods.
  3. Determine the total cost of the ending work in process inventory.

4.Information for Chaucer, Ltd. in July for the Prep Department,

the first stage of the production cycle, is as follows:

Conversion

Materials Costs

Beginning work in process $8,100 $6,200

Costs added during July 23,400 13,400

Total costs $31,500 $19,600

Goods completed 60,000 units

Ending work in process 15,000 units

Material costs are added at the beginning of the process.

The ending work in process is two-thirds complete as to conversion costs. How would the total costs accounted for be distributed using the average cost method?

  1. Howard Poster Incorporated had 12,000 units of work in process in Department A on October 1. These units were 60 percent complete as to conversion costs. Materials are added in the beginning of the process. During the month of October, 38,000 units were started, and 40,000 units were completed. Howard had 10,000 units of work in process on October 31. These units were 75 percent complete as to conversion costs.
  2. Compute the equivalent units for materials and conversion costs for the month of October using the FIFO method.
  3. Using the average cost method, determine the equivalent units for materials and conversion costs for the month of

October.

  1. Jim Company processes pork into three products—chops, bacon, and sausage. Production and selling price data follow:

Chops 100,000 lbs. $5.00/lb.

Bacon 210,000 lbs. $4.00/lb.

Sausage 410,000 lbs. $2.00/lb.

Pork is processed in the Processing Department. From the split-off point, bacon is smoked, sliced, and packaged in the Bacon Department. The cost incurred for these processes was $100,000. In addition, sausage was ground and formed into patties in the Sausage Department after the split-off. This process cost $60,000.

  1. If joint processing costs were $1,500,000, calculate the total cost of each product using the adjusted sales value method.
  2. Prepare the journal entries to (1) record the joint processing and movement of product out of the Processing Department after the split off, and (2) record the additional processing and completion of the bacon and sausage.
  3. Joleen Harmon, CPA, has two clients and uses a job order cost system. Client A requires 20 hours of partner time and 100 hours of staff time. Client B will use 12 hours of partner time and 75 hours of staff time. Partners are paid $85 an hour and bill support time at 50% of their hourly rate. Staffs are paid $25 an hour and bill support time at $20 per billable hour. What is the total charge to each of

Get a 5 % discount on an order above $ 150
Use the following coupon code :
2020Discount
Gonzales Corporation
Harris Corporation

Category: Finance

Our Services:
Order a customized paper today!
Open chat
Hello, we are here to help with your assignments