6 hurren corporation makes a product with the following standard costs 2783895

6-

Hurren Corporation makes a product with the following standard costs:

   

Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit
  Direct materials   4.3 grams     $6.00 per gram $25.80          
  Direct labor   1.8 hours     $18.00 per hour $32.40          
  Variable overhead   1.8 hours     $5.00 per hour $9.00          

The company reported the following results concerning this product in June.

    

  Originally budgeted output 7,000   units
  Actual output 6,900   units
  Raw materials used in production 28,370   grams
  Actual direct labor-hours 4,400   hours
  Purchases of raw materials 31,700   grams
  Actual price of raw materials purchased $6.10   per gram
  Actual direct labor rate $18.90   per hour
  Actual variable overhead rate $4.70   per hour

    

The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.

    

The materials quantity variance for June is:

A-$7,800 U

B-$7,930 F

C-$7,800 F

D-$7,930 U

7-

Hurren Corporation makes a product with the following standard costs:

Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit
  Direct materials 5.4 grams   $8.00 per gram $43.20          
  Direct labor 1.7 hours   $19.00 per hour $32.30          
  Variable overhead 1.7 hours   $8.00 per hour $13.60          

The company reported the following results concerning this product in June.

  Originally budgeted output 5,600   units
  Actual output 5,500   units
  Raw materials used in production 28,480   grams
  Actual direct labor-hours 5,500   hours
  Purchases of raw materials 32,800   grams
  Actual price of raw materials purchased $8.10   per gram
  Actual direct labor rate $19.90   per hour
  Actual variable overhead rate $7.70   per hour

The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.

The materials price variance for June is:

A-$3,280 U

B-$2,870 F

C-$2,870 U

D-$3,280 F

8-

Hurren Corporation makes a product with the following standard costs:

Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit
  Direct materials   4.5 grams   $5.00 per gram $22.50          
  Direct labor   0.8 hours   $10.00 per hour $8.00          
  Variable overhead   0.8 hours   $5.00 per hour $4.00          

The company reported the following results concerning this product in June.

  Originally budgeted output 6,700   units
  Actual output 6,600   units
  Raw materials used in production 28,390   grams
  Actual direct labor-hours 4,900   hours
  Purchases of raw materials 31,900   grams
  Actual price of raw materials purchased $5.10   per gram
  Actual direct labor rate $10.90   per hour
  Actual variable overhead rate $4.70   per hour

The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.

The labor efficiency variance for June is:

A-$4,142 U

B-$3,800 U

C-$4,142 F

D-$3,800 F

9-

Hurren Corporation makes a product with the following standard costs:

Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit
  Direct materials   9.60 grams $6.00 per gram $57.60        
  Direct labor    0.1 hours $20.00 per hour $2.00        
  Variable overhead   0.1 hours $6.00 per hour $0.60        

The company reported the following results concerning this product in June.

  Originally budgeted output 8,100   units
  Actual output 8,200   units
  Raw materials used in production 41,200   grams
  Purchases of raw materials 48,100   grams
  Actual direct labor-hours 690   hours
  Actual cost of raw materials purchases $263,190
  Actual direct labor cost $8,303
  Actual variable overhead cost $3,274

The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.

The labor rate variance for June is:

A-$5,517 F

B-$5,497 F

C-$5,517 U

D-$5,497 U

10-

Landram Corporation makes a product with the following standard costs:

Standard Quantity or Hours Standard Price or   Rate
  Direct materials                  2.0 kilos            $7.00 per kilo
  Direct labor                  1.1 hours            $19.00 per hour
  Variable overhead                  1.1 hours            $7.00 per hour

In March the company produced 4,800 units using 10,170 kilos of the direct material and 2,150 direct labor-hours. During the month, the company purchased 10,740 kilos of the direct material at a cost of $76,620. The actual direct labor cost was $38,251 and the actual variable overhead cost was $11,952.

The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.

The materials price variance for March is:

A-$1,300 U

B-$1,440 F

C-$1,440 U

D-$1,300 F

Submit a Comment